Zavřít

Broumov usiluje o titul Evropského hlavního města kultury 2028

Zastupitelstvo města Broumov na svém zasedání schválilo kandidaturu na titul Evropské hlavní město kultury 2028. Broumov má tak ambici zařadit se po bok dalších menších evropských měst, která už ocenění získala –⁠ např. Bad Ischl v Rakousku, Matera Basilicata v Itálii, Pafos na Kypru nebo Esch-sur-Alzette v Lucembursku.

„Kandidaturou Broumova bychom chtěli ukázat, že kultura může být klíčovým aspektem budoucnosti regionů, že i malé venkovské město může hrát sebevědomou roli v urbanizovaném světě,“ vysvětlil důvody kandidatury starosta Jaroslav Bitnar. „V našem projektu půjde o kandidaturu nejen Broumova, ale i celého regionu. Broumovsko vnímáme jako živou kulturní krajinu, kterou z velké části benediktini od počátku budovali jako funkční celek, jako jeden ekosystém a na to bychom měli navázat,“ přiblížila okruhy kandidatury Žaneta Vávrová, zastupující partnerskou organizaci projektu.

Iniciativa Evropských hlavních měst vznikla v roce 1985. Od té doby byl titul udělen více než 50 městům. Během uplynulých 35 let se charakter i cíle iniciativy vyvíjely, z podoby festivalu a přehlídky se pojetí Evropského hlavního města kultury posunulo směrem ke komplexnímu projektu, který kulturní impulzy využívá ke strategickému rozvoji daného města.