Zavřít

Europa Nostra Awards zná letošní vítěze, trofej si odneslo i Česko

Minulý týden proběhlo vyhlášení vítězů letošních European Heritage Awards / Europa Nostra Awards –⁠ nejdůležitějšího evropského ocenění v oblasti kulturního dědictví. V sekci vzdělávání a zvyšování povědomí se umístili také zástupci z Česka, cenu si odnesla technologie společnosti CESNET a HAMU, která umožňuje hudebníkům z různých koutů světa hrát společně se zpožděním pouhých několika milisekund. To přináší klasické hudbě nové možnosti v oblasti propagace, spolupráce nebo vzdělávání –⁠ zjednodušení spolupráce napříč zeměmi mezi hudebníky, učiteli i studenty; nové modely kulturní výměny nebo zkoušky na dálku. 

Oceněna byla tento rok také obnova Rubensova zahradního pavilonu v Antwerpách (Belgie), dále restaurování renesančního Arsenalu na ostrově Hvar (Chorvatsko) nebo výzkumný projekt Scanning for Syria (Nizozemí). 

Ocenění European Heritage Awards / Europa Nostra Awards založila Evropská komise v roce 2002, podporováno je programem Kreativní Evropa. Na podzim 2020 bude navíc vyhlášena i Cena veřejnosti a vítězové Grand Prix, kteří si odnesou finanční odměnu. 

Seznam všech vítězů a další informace o letošním vyhlášení najdete zde. Bližší popis o oceněné české technologii hledejte zde