Zavřít

Europoslanci vyzývají k záchraně kultury

Portál Euractiv publikoval nový článek o nutnosti podpory kultury z evropských fondů, který se dlouze věnuje také programu Kreativní Evropa. 

Poslanci z výboru Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání (CULT) vyzvali Komisi a členské státy, aby reagovaly na potřeby kultury. Podle členů výboru se EU nyní musí zasadit o to, aby na finanční podporu dosáhli s ohledem na jejich specifika lidé pracující v kultuře, kreativním průmyslu, ale i v médiích, která v důsledku pandemie přišla o značnou část zisků z reklam a inzerce. Europoslanci Komisi žádají, aby navýšila finance plynoucí do oblasti kultury z unijních fondů.

Evropská unie v praxi nemůže rozhodovat například o úlevách, jako je odložení platby daní, může ale upravit již existující finanční programy, a uvolnit tak peníze, které měly být původně využity jinak.

V případě kultury se jedná právě o program Kreativní Evropa. Součástí je ale také záruční fond fungující na bázi půjček pro malé a střední podniky působící v oblasti kultury a kreativního průmyslu. Podle europoslankyně Šojdrové mohou být v dnešní mimořádné situaci tyto prostředky uvolněny a mohly by přinést sektoru až 600 milionů eur.

Právě Kreativní Evropa je jedním z mála centrálně řízených programů EU, ze kterého se Česku daří ve větší míře čerpat.

Komise program Kreativní Evropa v reakci na koronavirovou krizi upravila, prodloužila například termíny podání žádostí pro některé dotační výzvy. Co se týče již schválených projektů, které byly kvůli pandemii zrušeny nebo odloženy, o dotace na již zaplacené náklady by organizátoři neměli přijít. Projekty mohou být případně pozměněny tak, aby je bylo v současné době možné uskutečnit, a to například přesunem aktivit do online prostředí.

Celý článek najdete zde.