Zavřít

Titul Evropské hlavní město kultury 2024 v Rakousku získal Bad Ischl

Po dvoudenním setkání ve Vídni oznámila 12. listopadu Cristina Farinha, předsedkyně odborné poroty pro soutěž Evropské hlavní město kultury, že titul Evropské hlavní město kultury v roce 2024 se stane rakouský Bad Ischl.

Při výběru v Rakousku přijímalo Federální kancléřství přihlášky od června 2017 do 31. 12. 2018. Do soutěže se přihlásila tři města: Bad Ischl, Dornbirn a St. Pölten. První kolo výběru probíhalo ve dnech 30.–31. ledna 2019 a všechna tři města byla zařazena na seznam kandidátů. Do 13. října 2019 měli kandidáti čas své přihlášky dokončit a poté byli pozváni ke konečnému výběru ve dnech 10.–11. listopadu do Vídně.

Evropský komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics k tomu řekl: „V roce 2024 bude mít Rakousko opět možnost hostit Evropské hlavní město kultury. Po Grazu v roce 2003 a Linci v roce 2009 bude záře reflektorů patřit Bad Ischlu. Jsem přesvědčen, že ve městě i okolí uvidíme více kulturní aktivity, bude osloveno nové publikum a místní kulturní pracovníci získají větší mezinárodní rozhled. Stát se Evropským hlavním městem kultury je skvělá příležitost pro každé město, jak přiblížit kulturu a kulturní dědictví různým skupinám ve společnosti. Návštěvníci z celé Evropy budou mít možnost poznat město a jeho kulturní přednosti, ale také ocenit diverzitu kultury na našem kontinentě. Doufám, že Bad Ischl sklidí dlouhodobé kulturní, ekonomické a sociální benefity, které mu titul Evropského hlavního města kultury může přinést.“

S ohledem na rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se řídí unijní program Evropské hlavní město kultury, budou v roce 2024 Evropská hlavní města kultury tři – v Rakousku, Estonsku a v jedné ze zemí EFTA/EEA, kandidátské nebo potenciální kandidátské země na členství v EU.

Další setkání k Evropskému hlavnímu městu kultury v Estonsku proběhlo 28. srpna v Tallinnu a bylo vybráno město Tartu a finální výběr města ze zemí EFTA/EEA, kandidátských nebo potenciálně kandidátských zemí proběhlo 24. – 25. září a zvítězilo město Bodø v Norsku.

Jak se stát Evropským hlavním městem kultury? 

Na základě současného schématu pro výběr Evropského hlavního města kultury probíhá výběr ve dvou kolech: po kole předběžného výběru (ve kterém je sestaven seznam kandidátských měst) následuje o zhruba 9 měsíců později kolo konečného výběru, kde je vybráno a doporučeno jedno z kandidátských měst. Vybraná města jsou poté oficiálně jmenována členským státem nebo v případě států mimo EU Evropskou komisí.

Výběrová kritéria stanoví, že kandidátské město by si mělo připravit kulturní program se silným evropským rozměrem, který posílí zapojení kulturních pracovníků a institucí ve městě i přilehlých oblastech a přivede do města návštěvníky z celé země a Evropy. Program musí mít trvalý dopad a přispět k dlouhodobému rozvoji města. Města musí také prokázat, že mají podporu od relevantních složek státní správy a prostředky, aby program skutečně uskutečnila.