Zavřít

Rozhovor s umělci zapojenými do projektu MUSE.ar

Jaké to je účastnit se podpořeného projektu? Níže naleznete rozhovor s umělci zapojenými do projektu MUSE.ar, který byl letos podpořen v rámci výzvy Bridging culture and audiovisual content through digital, která předcházela vzniku Creative Innovation Lab. Partnerem projektu je i česká organizace NaFilM: Národní filmové muzeum. Společně s kolegy z Maďarska, Švédska, Belgie nebo Srbska vytvoří online rozhraní, které umožní muzeím a památkovým objektům pracovat se svými digitálními sbírkami inovativním a smysluplným způsobem. 

Jedním z cílů projektu MUSE.ar je přiblížit umělce – a tím i umění – muzeím. Proto spolupracujíse třemi skupinami umělců na vývoji nových postupů vyprávění pro muzea a návštěvníky s využitím digitálních sbírek.

Tyto tři skupiny umělců se v uplynulých týdnech zúčastnily rezidenčního pobytu a pracovaly na detailech svých vlastních vyprávění. Dva z nich, Kálmán Mátyáse z týmu Felsőcsatár a Matthewa Dunstan z týmu NaFilM, pověděli něco o svých zkušenostech s projektem.

Popište se stručně: kdo jste, jaké zkušenosti přinášíte do práce svého týmu, proč jste se do projektu přihlásili?

Matthew Dunstan: Jaký je můj cíl? Jsem vědecký pracovník a herní designér, který se zaměřuje na kombinaci vzdělávání a herních konceptů, ať už jako zážitků na reálných místech, nebo jako produktů, například deskových her. Jsem součástí projektu MuseAR, jehož cílem je prozkoumat využití herních konceptů a designu v aplikaci pro muzea.

Mátyás Kálmán: Jsem Mátyás Kálmán, v tomto projektu jsem napůl přítomen v roli „vypravěče“ a napůl v roli „sběratele“. Vystudoval jsem mediální design na MOME a posledních několik let jsem pracoval v redakcích jako videožurnalista. Od roku 2007 jsem pracoval v Indexu, od roku 2017 pak v redakci 24.hu, kam jsem nastoupil jako vedoucí video sekce a od května letošního roku jsem opět na volné noze. Zároveň jsem se vždy zajímal o experimentálnější žánry, dělal jsem spoustu projekcí na různých akcích a v rámci kulturních akcí. Spolupracoval jsem s divadelními a tanečními režiséry, podílel jsem se také na plánování a produkci videomappingů. Natočil jsem také několik komunitních a tradičních dokumentů.

Podílel jste se již někdy na podobném projektu?

Matthew: Podílel jsem se na dalších vzdělávacích herních projektech, včetně projektu s programem Erasmus+, jehož cílem bylo navrhnout únikovou místnost v muzeu, a projektu s Diamond Light Source ve Velké Británii, jehož cílem bylo vyvinout stolní hru pro školáky zaměřenou na zvýšení povědomí o tom, jaké to je být vědcem pracujícím ve velkém zařízení.

Mátyás: Již dříve jsem se účastnil mezinárodních workshopů, ale většinou se jednalo o vývoj filmového projektu a nemusel jsem v rámci workshopu nebo rezidence vytvořit konkrétní dílo. Asi jednou z mých nejzajímavějších podobných zkušeností byl workshop Transform@Lab v roce 2014, který se týkal právě vývoje cross-mediálního a interaktivního obsahu.

Co od projektu osobně očekáváte?

Matthew: Očekávám, že se toho hodně naučím; je to poprvé, co se účastním projektu s tolika partnery a kolegy s velmi rozdílnými zkušenostmi i dovednostmi.

Mátyás: Když jsem viděl výzvu Pro Progressione, bylo mi hned jasné, že se přihlásím. Jednak proto, že mám rád příležitosti, kde člověk může přemýšlet a vytvářet společný projekt v rámci mezinárodního týmu. Na druhé straně proto, že se využitím rozšířené reality jako technologie ve vyprávění příběhů zabývám už dlouho a tady dostaneme profesionální podporu, organizační a technologický rámec, kde máme možnost svobodně přemýšlet a soustředit se na obsah tak, aby nakonec vznikl užitečný, vzrušující a kreativní konečný výsledek. Byl jsem si jistý, že se od přednášejících, členů týmu a dalších kreativců zapojených do projektu mohu během procesu hodně naučit.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu partnerské organizace projektu, maďarského hubu pro umělce Pro Progressione.

Kreativní
Evropa

dílčí program KULTURA

Výzvy

Akce

Nabídky partnerství

Kreativní Evropa v ČR 2014–2020

Novinky

STORIES

Užitečné odkazy

Kontakt

Kancelář Kreativní Evropa – KULTURA
Nekázanka 16
110 00 Praha 1

kultura@kreativnievropa.cz

Newsletter