Zavřít

Leden přináší dvě nová Evropská hlavní města kultury

Evropskými hlavními městy kultury se pro rok 2020 stal Galway v Irsku a chorvatský přístav Rijeka. Irské město se během svého úřadujícího období soustředí na tři hlavní témata – migraci, krajinu a jazyk. Oslavuje diverzitu evropských kultur na pozadí specifické scenérie okresu Galway včetně různorodosti jazyků, které jsou bohatě reflektovány v doprovodném programu. Jejich vizi i plánované akce můžete zhlédnout zde.

Největší chorvatský přístav Rijeka plánuje během roku 2020 budovat a otevírat nové kulturní instituce. V pestrém programu nabízí po celý rok více než 600 kulturních, uměleckých i jiných událostí se zapojením až 250 organizací ze samotného Chorvatska a dalších 40 zemí Evropy i celého světa. Seznam letošních akcí a více informací o celém projektu v Rijece hledejte zde.

Iniciativa, která vedla k zahájení projektu Evropské hlavní město kultury, začala v roce 1985 díky řecké ministryni kultury Melině Mercouri. Smyslem vyhlášení je stočit evropský kulturní život do centra specifického regionu a díky kultuře a umění v něm zlepšit kvalitu života a posílit komunitní cítění obyvatel. Dodnes bylo označení uděleno více než 50 městům v Evropské unii, v následujících letech se jím budou pyšnit například maďarský Veszprém, estonský Tartu nebo Bodø v Norsku. Česká republika naposledy získala titul v roce 2015, vybráno bylo město Plzeň.

Více informací o Evropských hlavních městech kultury včetně výstupního videa projektu v Plzni najdete zde.