Zavřít

Návrh Programu Kreativní Evropa 2021–2027

 

Kancelář Kreativní Evropa, pořádala svůj tradiční InfoDay tentokrát v pražském kině Ponrepo. Kromě reflexe aktuálního programu byl jedním z témat také návrh budoucí koncepce programu pro roky 2021–2027, neboť ten současný vyprší na konci roku 2020.

Společně se zástupci z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), Ministerstva kultury (MK) a Kancelář Kreativní Evropy se diskutovaly novinky v koncepci. Návrh programu pro roky 2021–2027 byl publikován v květnu. Nyní se návrh projednává v Evropském parlamentu a na úrovni jednotlivých členských zemí. Koncepce by ve finální podobě měla být schválena nejdříve na jaře roku 2019.

Návrh představily Eva Žáková a Daniela Staníková z Kanceláře Kreativní Evropa. Program pokračuje v nastaveném režimu, místy se objevují dílčí změny nebo nová témata. V zásadě se však zatím jedná o velmi hrubý nástin bez konkrétních příkladů. Alfou a omegou programu je stále podpora mezinárodní spolupráce, důraz na vývoj, produkci, distribuci a propagaci děl (nově s důrazem i mimo země EU), práci s publikem a vzdělávání profesionálů. Obecným cílem nového programu je budování evropské identity na globálním trhu a posilování EU jako kvalitní značky v oblasti KKO.

Hlavní změnou oproti původnímu programu je navýšení rozpočtu z 1,46 na 1,85 miliardy eur (navýšení pro dílčí program MEDIA z 819 mil. na 1 081 milardy a pro program KULTURA z 453 mil. na 609 mil. eur). To je dobrá zpráva o posilujícím významu KKO na půdě EU. Nicméně se neradujme předčasně, mnoho věcí se bude ještě projednávat.

Kompletní zprávu najdete ke stažení níže.

 

 

Odkazy