Akce a filmy podpořené KE MEDIA na festivalu Jeden svět

Dvacátý sedmý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět začíná 12. března 2025. Potrvá do 27. dubna a odehraje se celkem v 57 městech po celé republice. Festival podpořený programem Kreativní Evropa MEDIA letos představí 84 dokumentárních, 11 hraných a 9 imerzních filmů.
V programu festivalu se objeví i filmy, které vznikly s podporou programu Kreativní Evropa MEDIA:
Na festivalu bude jedinečná příležitost vidět palestinsko-norský dokument ŽÁDNÁ JINÁ ZEMĚ, který minulý týden získal Oscara pro nejlepší dokumentární film. Autor snímku bezmocně přihlíží demolici domu své rodiny, jeho rodina se musí s několika zachráněnými věcmi přesunout do jeskyně. I přes výhrůžky a útoky izraelských vojáků začne dění natáčet a sdílet online, čímž se aktivně přidá k protestům, když dokumentuje násilné vysídlování i neutuchající odhodlání vesničanů v rodné zemi zůstat.
Dalším je např. dokument ukrajinské režisérky Olhy Zhurby PÍSNĚ O ZEMI V PLAMENECH. V této audiovizuální mozaice se autorce podařilo zachytit nezdolnou touhu po lepší budoucnosti Ukrajinců válce navzdory.
Součástí festivalu jsou v posledních letech také hrané celovečerní filmy s lidskoprávní tématikou:
Mezi nimi např. belgicko-švédské drama JULIE MLČÍ o mladé nadějné tenistce a jejím problematickém vztahu k trenérovi nebo francouzský snímek NEDĚLEJ VLNY o mladém učiteli neprávem obviněném z obtěžování studentky.
V programu se objeví i český film ROK VDOVY. Hraný debut dokumentaristky Veroniky Liškové byl oceněn českými filmovými kritiky jak za výkon Pavly Beretové v hlavní roli, tak za scénář, který čerpal z deníkových textů Zuzany Pokorné pro časopis Respekt z roku 2014, napsaných krátce po smrti jejího partnera. Snímek má také dvě nominace na Českého lva (Nejlepší kamera a Nejlepší herečka v hlavní roli).
Kancelář Kreativní Evropa MEDIA je také partnerem části doprovodného programu.
Debata s polskou expertkou Magdalenou Górskou k filmu NEBE NAD ZENICOU proběhne 13. března 2025 od 19 hodin v Městské knihovně na Mariánském náměstí.
Pofilmovou debatu s polskou expertkou Magdalenou Górskou na téma Jak se do přírody promítají společenské nerovnosti a konflikty moderuje klimatický zpravodaj Matěj Moravanský (Deník referendum). Debata bude simultánně tlumočena z a do češtiny a angličtiny.
Magdalena Górska z Institute for Culture Inquiry na univerzitě Utrecht se zabývá feministickou politikou dýchání a zranitelnosti. Ukazuje, že přestože jsme všichni spolu-dýchači, i do našeho dechu se promítají společenské a environmentální nerovnosti. Je autorkou knihy Breathing Matters: Feminist Intersectional Politics of vulnerability a zakladatelkou platformy Breathing Matters Network.