Cílem soutěže, pořádané pravidelně již od roku 1988, je najít a ocenit významné tvůrčí počiny na poli architektury, vyzdvihnout přínos evropských architektů k rozvoji profese a uplatnění nových konceptů a technologií. Cena má zároveň pomoci lepšímu porozumění současné architektuře a pochopení její role v rozvoji společnosti.
Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská komise, program Kreativní Evropa a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně.
Zároveň jsou vydávány výzvy pro zájemce o pořádání Ceny.
Česká účast
Stavby realizované na českém území nebo českými architekty se v evropské konkurenci podařilo dostat do užšího výběru, ne do finále soutěže. Mezi východoevropskými státy jsou zatím nejúspěšnější Slovinci a Chorvati.
„Proč se žádná tuzemská stavba od českého architekta již delší dobu neobjevila ve finále soutěže, je těžké vysvětlit. Najdeme tu hned několik prací, které by svou architektonickou úrovní do finálového výběru jistě patřily. Možná je to způsobem prezentace, možná tím, že porotci se v tom obrovském množství staveb soustředí především na osvědčená jména a země s tradičně vysokou architektonickou úrovní,“ říká Karolína Jirkalová.
Do užšího výběru porota předchozích letech vybrala:
Českou stopu ve finále soutěže zanechal v roce 2007 Obchodní dům Selfridges and Co. v Birminghamu od Jana Kaplického a Amandy Levete z Future Systems
Více o Mies van der Rohe Award zde.