Střed zájmu: Kultura v nejisté době
Mezinárodní konference Střed zájmu: Kultura v nejisté době reflektuje dvacet let od vstupu do EU, kdy čelíme dezinformačním kampaním a nástupu populistického stylu vládnutí. Společnost se štěpí do menších ideových celků. Kultura, umění a neziskový sektor hrají důležitou roli mediátorů a tlumočníků, zároveň poskytují bezpečné a inspirující místo. Je kultura dostatečně aktivní v rozvoji zdravé občanské společnosti?
Konference se uskuteční 7. listopadu 2024 v Divadle pod Palmovkou (Zenklova 34, Praha 8 – Libeň). Konference je určená pro aktivní pracovnice a pracovníky v kulturním sektoru i pro všechny, které zajímá současný stav světa ovlivňující kulturu.
Představíme inspirativní kulturní iniciativy z českých a evropských regionů, zaměříme se také na vliv politiky na fungování kulturních organizací, které mohou narážet na pokusy omezit svobodu projevu nebo přímo na cenzuru. Konference bude také klást důraz na vzdělávání a vzdělávací potenciál kultury, která dokáže mnohá palčivá témata a obsáhlá data přetavit v emotivní a inspirativní díla. Debaty proběhnou ve dvou diskuzních blocích, na které navážou prezentace inspirativních příběhů Talks.
Pojďme společně ukázat, že i v nejisté době můžeme myslet pozitivně, kriticky a hledat cestu ven.
Vstup po registraci zdarma. Kapacita sálu je omezena.
PROGRAM
Diskuze se zaměří na vliv politického populismu na kulturu ve střední Evropě. Budeme diskutovat o tom, jak politický populismus zneužívá kulturu k dosažení svých cílů, se zvláštním zaměřením na Slovensko a Maďarsko. Jaké jsou důsledky převzetí moci populistickými stranami pro kulturní scénu? A z Polska se dozvíme, jak přes všechny tyto překážky, je možné udržet demokratické hodnoty.
Probereme, jak populismus ovlivňuje kulturní práci, kreativitu a spolupráci s jinými sektory. Inspirací bude případ ze Slovenska, kde se kultura spojila s ekologickými a neziskovými organizacemi, což ukazuje nové formy aktivního občanství. Zaměříme se na roli kultury jako ochránkyně demokratických hodnot a na její schopnost přispět k jejich obraně v době politického populismu.
Moderuje Zuzana Tvarůžková – novinářka a moderátorka (Spotlight na Aktuálně.cz)
Hosté:
- Ivana Rumanová – kulturní antropoložka a kurátorka, Platforma Otvorená Kultúra! (Slovensko)
- Genovéva Petrovits – filmová producentka, Kino Alfa (Maďarsko)
- TBA (Polsko)
Kateřina Šedá je česká umělkyně, která se ve své práci zaměřuje na sociálně koncipované akce, do níž zapojuje širokou veřejnost. Experimenty s mezilidskými vztahy mají za cíl vyvést zúčastněné ze stereotypů a změnit jejich úhel pohledu.
Diskuze se zaměří na každodenní praxi kulturních organizací mimo velká města, kde je kulturní nabídka omezená, a současně otevře prostor pro diskusi o roli vzdělávání v rozvoji kritického myšlení a empatie u mladých lidí. Hosté představí pozitivní příklady, jak kulturní aktivity přispívají k rozšiřování obzorů, chápání současného světa a aktivizaci místních komunit. Budeme se také věnovat otázkám, jak kultura a vzdělávání napomáhají překonávání sociálních bariér a vytváření pocitu sounáležitosti mezi obyvateli různých generací.
Hosté budou sdílet své zkušenosti s posilováním komunitního života, podporou sousedských vztahů a interakce mezi různými sociálními skupinami. Diskutována bude také role mediální výchovy a to, jaké nové strategie kulturní a vzdělávací organizace využívají k zapojení mladých lidí do podpory aktivního dialogu. Nabídneme inspirativní příklady a praktické rady pro všechny, kdo se zajímají o posilování komunit prostřednictvím kultury a vzdělávání.
Moderuje Tereza Havlínková – moderátorka (Vlna na Radiu Wave)
Hosté:
- Markéta Hrdlička Málková – ředitelka uměleckého rezidenčního domu pro živé umění Rezi.dance v jihočeských Komařicích
- Jan Kvasnička – ředitel Kulturního střediska města Ústí nad Labem
- Karel Gamba – pedagog na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži
Deset osobností představí svou práci a aktivity, které stmelují společnost. Přijďte se inspirovat příběhy, které se otevřeně staví proti populismu, mediálním manipulacím, dezinformacím a fake news. Tyto příběhy aktivně brání demokratické hodnoty a snaží se aktivizovat společnost.
Zástupci a zástupkyně různých organizací budou reprezentovat široké spektrum aktivit z oblastí kultury, sportu, politiky, neziskového sektoru, marketingu i technologií.
Konferenci pořádá Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a Asociací kulturních center ČR. Tematicky se propojuje s Fórem o budoucnosti kultury, které iniciovalo v roce 2017 varšavské divadlo Teatr Powszechny, a jehož česká část proběhla v Divadle pod Palmovkou. Konference se uskuteční u příležitosti 20. výročí vstupu ČR do EU, s podporou Národního plánu obnovy.