Filmy nominované na Cenu diváků LUX se představí v kině Edison

Tři filmy nominované na letošní Cenu diváků LUX, kterou uděluje Evropský parlament společně s Evropskou filmovou akademií, budou od 12. do 14. května promítány zdarma v pražském kině Edison Filmhub.

Více info o projekcích a kině zde. 

Letos o Cenu LUX soutěží tyto filmy:

UTÉCT (FLEE) – snímek dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Jedná so o animovaný film, v němž 36letý akademik Amin líčí svou cestu afghánského dětského uprchlíka, který sám dorazil do Dánska. Snaží se usmířit s minulostí, ale i sám se sebou a tajemstvími, která skrýval.
Projekce 12. 5. 

QUO VADIS, AIDA? – snímek Jasmily Žbanić, režisérky z Bosny a Hercegoviny.
Aida je v létě roku 1995 překladatelkou pro mírové síly ve Srebrenici. Její rodina patří mezi tisíce civilistů hledajících úkryt v táboře OSN. Tlumočnice se ale dozví, že její lid včetně jejích nejbližších čeká strašlivý osud. Dokáže se mu vzepřít, aby ho zastavila?
Projekce 13. 5.

GREAT FREEDOM (GROSSE FREIHEIT) – od rakouského režiséra Sebastiana Meiseho.
V poválečném Německu je Hans několikrát vězněn za porušování paragrafu 175 německého trestního zákoníku – tedy za to, že je gay. Během jeho života, v němž je mu systematicky upírána svoboda, je jeho jedinou stálicí dlouholetý spoluvězeň Viktor, usvědčený vrah.
Projekce 14. 5.

Cena diváků LUX je udělovaná Evropským parlamentem, společně s Evropskou filmovou akademií, Evropskou komisí a Europa Cinemas. V letošním roce se do ní podruhé mohou zapojit také diváci, kteří mohou do 25. května hlasovat a ohodnotit jednotlivé filmy. Vybraní účastníci mají šanci zúčastnit se slavnostního vyhlášení ceny 8. června v Evropském parlamentu ve Štrasburku nebo slavnostního předávání Evropských filmových cen v prosinci 2022.

Více informací a možnost hlasovat najdete zde.

 

Všechny novinky