Filmy podpořené KE MEDIA na MFF Karlovy Vary 2023

Na 57. ročníku MFF Karlovy Vary (30. 6. – 8. 7. 2023) bude uvedeno 10 filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA ve vývoji, výrobě či distribuci.

Hlavní soutěž

Úsvit (We Have Never Been Modern)
Česká republika / Slovenská republika, 2023, 117 min

Sympaticky moderní je na svou dobu – píše se rok 1937 – přístup mladého ředitele továrny uprostřed rostoucího města baťovského střihu v malebném podhůří majestátních Tater. Ale nenechte se mýlit, protagonistkou je jeho žena Helena (Eliška Křenková). Odhodlaný pohled aspirující lékařky, která se chystá brzy porodit, do vysněné rodinné budoucnosti však náhle zastíní nález mrtvého těla novorozence na dvoře pulzující fabriky. Helenina vrozená empatie, zesílená jiným stavem, se nespokojí s nápadně rychlým vyřešením záhady. Poutavé detektivní drama s progresívním a hluboce lidským pohledem na téma kontroverzní nejen těsně před netušenou válkou, ale i o desítky let později.

 

Blažiny lekce (Blaga’s Lessons)
Stephan Komandarev, Bulharsko, Německo, 2023, 114 min

Sedmdesátiletá Blaga, bývalá učitelka a žena pevných morálních zásad, nedávno ovdověla. Když ji podvodníci během telefonického hovoru připraví o úspory, našetřené na manželův hrob, její morální kompas se v důsledku tísnivých okolností začne postupně vychylovat… Stephan Komandarev ve svých posledních dílech systematicky kritizuje neblahou sociální situaci v postkomunistickém Bulharsku. V sugestivním dramatu s bravurním hereckým výkonem Eli Skorčevy v roli Blagy se tentokrát zaměřil na generaci seniorů. Zranitelnou skupinu, jíž politici tak často v projevech slibují právo na důstojné stáří, jakkoli realita nemůže být od slibů vzdálenější.

Zvláštní uvedení

Bod obnovy (Restore Point)
Robert Hloz, Česká republika, Slovenská republika, Polsko, Srbsko, 2023, 111 min

Píše se rok 2041 a lidstvo dosáhlo bodu, kdy dokáže obelstít smrt. V případě nepřirozeného úmrtí má každý právo být znovu oživen. Stačí si jen nejpozději každých 48 hodin vytvořit zálohu osobnosti – bod obnovy. Existuje ale hnutí, které se snaží tento princip sabotovat. Agentka Em se postupně zaplétá do případu, který není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát, a jehož důsledky zasahují až do nejvyšších pater politických institucí. Strhující příběh, výjimečně vynalézavé vizuální ztvárnění i polemika o tom, zda je technologický pokrok vždy prospěšný, tím vším je unikátní celovečerní debut režiséra Roberta Hloze.

 

Všichni lidé budou bratři (All Men Become Brothers)
Robert Kirchhoff, Slovenská republika, Česká republikac, 2023, 116 min

Alexander Dubček, rozporuplná osobnost československých dějin. Člověk, k jehož osobě se upínaly naděje během pražského jara 1968. Člověk, který vystoupal do nejvyšších pater politické garnitury, aby z nich byl následně odstraněn. Režisér Robert Kirchhoff v organickém celku představuje Dubčeka od dětství přes dobu největší slávy, kdy svou popularitou připomínal popovou hvězdu, jeho následný odchod do ústraní a pokus vrátit se do vrcholné politiky po roce 1989. Pomocí archivních záběrů i současných výpovědí skládá dohromady obraz „fenoménu Dubček“, jenž měl nesporný vliv na chod dějin, ale i na současnost, kdy je jeho odkaz stále znovu oživován a interpretován.

 

Slow (Slow)
Marija Kavtaradze, Litva, Španělsko, Švédsko, 2023, 108 min

Tanečnice Elena se jednoho dne seznámí s Dovydasem, tlumočníkem do znakového jazyka. Cítí se s ním dobře a má pocit, jako by ho znala už dávno, přesto se pouto, které mezi nimi začne vznikat, nepodobá ničemu, co zažívala dříve… Marija Kavtaradze ve svém druhém filmu ohledává blízkost a intimitu dvou lidských bytostí, vztah, který se vzpírá stereotypním představám, očekáváním či zjednodušeným definicím, a činí tak s obdivuhodnou něhou, křehkostí i pochopením pro své hrdiny a jejich prožívání. Snímek měl světovou premiéru v soutěži festivalu Sundance, kde kromě nadšených ohlasů publika i recenzentů získal také cenu za nejlepší režii.

Horizonty

Club Zero (Club Zero)
Jessica Hausner, Rakousko, Velká Británie, Německo, Francie, Dánsko, 2023, 110 min

Jste to, co jíte? No samozřejmě! Ale nezapomeňte, že důležité je i to, jak jíte. To vštěpuje slečna Novaková (Mia Wasikowska) frekventantům volitelného kurzu výživy, jímž otevírá obzory na soukromé střední škole. Vyučovaná metoda „vědomého jedení“ působí neortodoxně, a to ještě žáci netuší, že po strávení všech jejích principů mohou vstoupit do exkluzivního Clubu Zero. Jessica Hausner se vrátila do Cannes s distancovaně geometrickým filmem, pronikavě glosujícím vztah člověka k jídlu, potažmo i ke světu. Brutální premisa zasazená do brutalistické mizanscény; film jako vystřižený pro jedinečné prostředí kinosálů hotelu Thermal.

 

Chiméra (La Chimera)
Alice Rohrwacher, Itálie, Francie, Švýcarsko, 2023, 130 min

80. léta minulého století. Rozcuchaný, neoholený, v umouněném bílém saku, neustále s cigaretou – takový je Angličan Arthur (Josh O’Connor), vracející se do přímořské vísky kdesi v Toskánsku. Živobytí? Lovec pokladů – s bizarními kumpány vykrádající etruské hrobky. Za nedbalým zevnějškem se ale skrývá i vnitřní zmatek, zaviněný neodbytnými vzpomínkami na ztracenou lásku Beniaminu. Fantazijní příběh či výstředně komediální filmový přelud? V programu karlovarského festivalu nemůže chybět ani čtvrtý celovečerní film Alice Rohrwacher, typicky dějově rozdivočelý a vyprávěný nezaměnitelně živým stylem.

 

Papežův zákon (Kidnapped)
Marco Bellocchio, Itálie, Francie, Německo, 2023, 125 min

Strhující historické drama nestora italské kinematografie Marca Bellocchia se vrací k případu, který započal v roce 1858, kdy byl z židovské rodiny Mortarových násilím odebrán šestiletý Edgardo na základě tvrzení katolických autorit, že byl jako kojenec pokřtěn, a musí být tedy vychován jako katolík. Papežské zákony jsou neúprosné, a i přes silné protesty židovské komunity je chlapec odvezen do Říma, kde v papežském sídle získává katolické vzdělání. Příběh jedné rozdělené rodiny je silně propojen s bouřlivým obdobím sjednocování Itálie, vzpourami proti vládě papeže Pia IX. a zoufalou snahou katolické církve zachovat si svou neomezenou moc.

 

Bezejmenní (Pure Unknown)
Valentina Cicogna, Mattia Colombo, Itálie, Švédsko, Švýcarsko, 2023, 93 min

Forenzní patoložka a antropoložka Cristina Cattaneo na pitevním stole dennodenně zkoumá bezejmenná těla, jež často patří bezdomovcům, sexuálním pracovnicím a dalším lidem na okraji společnosti. Stále častěji se však setkává i s těly migrantů, která na italské břehy vyvrhne Středozemní moře. Určit jejich identitu je velmi obtížné, protože mnohdy cestují bez dokladů. Humanistický dokument se ptá, zda i mrtví mají nárok na důstojnost a lidská práva. Zdá se, že s narůstajícím počtem těchto bezejmenných zemřelých daná otázka trápí jen Cristinu.

Imagina

Mammalia (Mammalia)
Sebastian Mihăilescu, Rumunsko, Polsko, Německo, 2023, 88 min

Camil si neví rady se světem okolo – a není se čemu divit, když události naberou pokaždé nečekaný směr. Hraný debut Sebastiana Mihăilesca může vábit paralelami s ustřelenými filmy Quentina Dupieuxe anebo poetikou stylizované všednosti, jak ji známe od Roye Anderssona, místy se zdá, jako by vyrůstal z Black Lodge Městečka Twin Peaks. Mihăilescu ale pracuje s vlastní poetikou, v níž se abstrakce potkává se zlověstností, jaká nás paralyzuje v reálných životech. Expresivní momenty se střetávají s povědomými skličujícími pocity. Imaginativní, bláznivý film, který jako by se někdo snažil utlumit ketaminem.

MFF KV - program '
Všechny novinky