Filmy podpořené KE MEDIA na MFF Karlovy Vary 2024

Na 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude uvedeno 13 filmů podpořených programem Kreativní Evropa MEDIA ve vývoji, výrobě či distribuci.

Soutěž Proxima
Cizinec (Stranger)
Zhengfan Yang / USA, Čína, Nizozemsko, Norsko, Francie, 2024, 113 min

Hotelový pokoj coby místo, kde je každý tak trochu cizincem. Místo, které člověku patří jen chvíli a kam vstupuje pokojská, aby tento dočasně intimní prostor uklidila, ale pokud možno nedala najevo, že se v něm vůbec vyskytla. Epizodický snímek Cizinec právě do tohoto prostředí nahlíží. Jedna epizoda se rovná jeden záběr. Jeden záběr se rovná jeden příběh. Spojující linkou je Čína, domovská země hotelových hostů a zaměstnanců, jejichž životní osudy jsou ale různé. Absurdní, černě humorné, dojemné i tajnosnubné příběhy jsou zasazeny do zdánlivě stísněného prostoru, jenž se ale s každou epizodou otevírá do nových a překvapivých rozměrů.

 

Speciální uvedení

Ještě nejsem, kým chci být ( I’m Not Everything I Want to Be)
Klára Tasovská / Česká republika, Slovenská republika, Rakousko, 2023, 91 min

Pomyslnou cenu za výjimečnost si v tuzemské tvorbě letos nepochybně zaslouží unikátní dokumentární portrét mezinárodně uznávané legendy mezi fotografy Libuše Jarcovjákové, který na letošním Berlinale nadchnul kdekoho. Unikátní projekt Kláry Tasovské a jejích spolupracovníků nahlíží půlstoletí života svérázné legendy přezdívané česká Nan Goldin výhradně skrz fascinující montáž několika tisíc jejích fotografií a deníkové záznamy, které sama předčítá. Portréty, autoportréty, zvěčněné okamžiky, hledání autentické pravdivosti v nitrech bezejmenných spoluoponentů normalizační šedi, zaznamenávání proměny těla i duše, černobílé obrazy, emoce a život v záblescích ostrého světla.

Horizonty

Záblesky naděje (All We Imagine as Light)
Payal Kapadia / Francie, Indie, Nizozemsko, Lucembursko, 2024, 114 min

Filmová óda o všech, kterých se zmocnila dostředivá síla Bombaje. Žijí tu roky, přesto se ji zdráhají nazvat domovem. Pocitu, že jednoho dne budou muset zase odejít, se ostatně nezbaví nikdy. Obírá je indická metropole o čas? Možná. Odmítá jim věnovat byť jen jedinou chvilku něhy? Rozhodně. Trojice hrdinek tak hledá místo, kde by se nadechly naděje… Třicet let čekala Indie na zástupce v canneské soutěži, než si Payal Kapadia za laskavě ženský, pestře lyrický příběh vysloužila tamní Velkou cenu poroty. Tlukot zlomeného srdce v něm vtiskla do červených odlesků právě rozbaleného rýžovaru. A abychom mohli spočítat všechny odstíny modré, jimiž se míhá bombajská noční krajina, rozprostřela před nás nekonečno.

 

Architekton (Architecton)
Victor Kossakovsky / Německo, Francie, USA, 2024, 98 min

Victor Kossakovsky tentokrát svou pozornost upíná k architektuře jako prostředku vypovídajícímu víc o budoucnosti lidstva než o jeho minulosti. Architekton je meditativní, ale i vzrušujícím způsobem působivá audiovizuální podívaná rámovaná filozofickými názory italského architekta Michele De Lucchiho. Je kámen jakožto stavební materiál skutečně tím, co spojuje národy napříč světadíly? Jaký vztah je mezi ruinami chrámu v Baalbeku a panelovým sídlištěm na současné Ukrajině? K zamyšlení nad těmito i dalšími otázkami vybízí režisér skrz uhrančivé a stylizované pasáže v kombinaci s těmi observačními.

 

Grand Tour
Miguel Gomes / Portugalsko, Itálie, Francie, 2024, 129 min

„Je pro mě záhadou, jak může být někdo tak houževnatý,“ říká Edward na adresu své snoubenky Molly, před níž utíká a která ho neúnavně pronásleduje napříč asijským kontinentem v roce 1917. Stejný poznatek by se dal uplatnit na režii Miguela Gomese, oceněnou na nedávném festivalu v Cannes. Jeden z nejoriginálnějších režisérů současnosti totiž ani zdaleka nevypráví jen tragikomický příběh jednoho vztahu, ale podobně jako ve svých předchozích filmech uvažuje o filmovém médiu jako místu, kde je možné překonávat časoprostorové vzdálenosti kreativním střihem i velkou porcí kognitivní disonance. Cinefilní lahůdka rozkročená mezi love story, tropy hollywoodského studiového filmu, imaginativním cestopisem i současným dokumentem.

 

Favoriten
Ruth Beckermann / Rakousko, 2024, 118min

Nejnovější dokumentární snímek režisérky Ruth Beckermann nás zavede do jedné třídy základní školy ve vídeňské čtvrti Favoriten. Stejně jako na jiných základních školách rakouského hlavního města, i zde více než polovina žáků nemluví plynně německy. Žáci a jejich oddaná třídní učitelka se tak během let neučí jen matematice, přírodovědě a dalším tradičním předmětům, ale také trpělivosti, pochopení, respektu a komunikaci v různorodém kolektivu. Režisérka nám tak svým vážným i úsměvným snímkem pokládá otázku, zda je zaokrouhlování na desítky opravdu to nejdůležitější, co si ze školy máme odnést.

 

Stručná historie jedné rodiny (Brief History of a Family)
Lin Jianjie / Čína, Francie, Dánsko, Katar, 2024, 99 min

Když se Shuo ve škole zraní, spolužák Wein ho pozve k sobě domů. Po seznámení s jeho rodiči se Shuo do Weinovy rodiny stále vrací – a oni jej až překvapivě vřele přijímají. Čím více se však jejich životy proplétají, tím více je jasné, že ne všichni jsou s novým stavem věcí spokojeni. Každý má totiž svá tajemství. Znepokojivě plíživé drama dotýkající se čínské politiky jednoho dítěte mělo premiéru v sekci Panorama na letošním Berlinale, a ačkoliv jde o celovečerní debut, vyznačuje se formálně soustředěný film přesným režijním vedením a pečlivě vystavěnou strukturou.

 

Když slunce vyhasne (Ljósbrot)
Rúnar Rúnarsson / Island, Nizozemsko, Chorvatsko, Francie, 2024, 82 min

Jen 24 hodin stačí na to, aby se život Uny, studentky performativního umění, otočil naruby. Tedy nejen její. Když Reykjavík ochromí největší dopravní tragédie v historii, je Una společně s mnoha dalšími lidmi konfrontována s náhlou ztrátou a bolestí. Na rozdíl od okolí ale své emoce nemůže otevřeně vyjádřit a prožít. Obsahově útlá, přesto emocionálně hluboká miniatura Rúnara Rúnarssona se soustředí na moment, kdy nám ze života zmizí blízká osoba, se kterou jsme si ještě před chvílí malovali budoucnost. Vypráví o procesu truchlení, křehké změti lidských emocí, zranitelnosti i odolnosti mládí. Za tónů Odi et Amo Jóhanna Jóhannssona pak obnažuje prchavou krásu, zjevující se v okamžicích nečekané ztráty.

 

Žádná jiná země (No Other Land)
Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor / Palestina, Norsko, 2024, 95 min

Mladý Basel už roky dokumentuje snahu Izraelců o vysídlení palestinských osad na Západním břehu Jordánu. Jeho rodina pochází z oblasti Masafer Yatta, kde se sdružují téměř dvě desítky malých vesniček, každý den bojujících o právo na svou existenci. Jejich obyvatelé nikdy nevědí, jestli zrovna jejich dům nepřijede druhý den zničit buldozer. V unikátním svědectví, které vyhrálo Cenu diváků sekce Panorama i cenu za nejlepší dokument na letošním Berlinale, se k aktivistickému Baselovi přidává ještě Izraelec Yuval. Oba spojuje boj proti bezpráví, ale zatímco jeden bydlí ve svobodném státě, ten druhý žije pod vojenskou okupací.

 

Dívka s jehlicí (Pigen med nalen)
Magnus von Horn / Dánsko, Polsko, Švédsko, 2024, 122 min

 

Kodaň, těsně po první světové válce. Mladá Karolina pracuje jako švadlena v továrně. Její manžel je pohřešovaný, ale pro ni už dávno mrtvý. Krátkou naději na nové manželství zhatí matka nastávajícího ženicha, s poukazem na Karolinin dělnický původ. Žena tak zůstává sama a těhotná. V této tísnivé situaci se setkává s Dagmar, majitelkou cukrárny a překupnicí dětí. Mezi ženami vzniká zvláštní vztah… Dívka s jehlicí je sociální drama v kulisách expresionistického hororu. Magnus von Horn zpřítomňuje hrůzy poválečné Evropy, jejichž ozvěny můžeme vnímat i v současné době. Snímek byl uveden v soutěži letošního festivalu v Cannes.

 

Viet a Nam
Minh Quý Truong / Filipíny, Singapur, Francie, Nizozemsko, Itálie, Německo, Vietnam, USA, 2024, 129 min

 

Film můžeme sledovat, prožívat, hltat. Minh Quý Truong ovšem dobře ví, že některými filmy se můžeme i prosnít. Mlžný příběh Vieta a Nama, dvou horníků, kteří sdílí profesi i prchavou něhu, taktuje v rytmu křehce spirituální kinematografie. Vlhké šachty skrývají nebezpečí, jejich přítmí se však může stát i útočištěm. Vidina budoucnosti někde jinde ale oba mladíky nesmírně láká. Zatímco jeden sní o vytěžení životních příležitostí za mořem, druhý musí nejdříve kutat v hlubinách rodinné historie. Na 16mm materiál natočený snímek pozvolně meandruje těžkostmi současného života ve Vietnamu, aniž by zapomněl, že pod jeho povrchem se skrývá pohnutá minulost.

 

Vysvětlení všeho (Magyarázat mindenre)
Gábor Reisz / Maďarsko, Slovenská republika, 2023, 152 min

Maturitní zkouška. Otázka. Panika, horko, pot. Mladý Ábel hledá slova, když v tom mu učitel položí zdánlivě nevinnou otázku, která změní vše. Gábor Reisz se ve svém třetím celovečerním filmu vztahuje k současné situaci v Maďarsku – vzhledem ke stále se zvětšujícímu společenskému pnutí napříč světem je však jeho snímek bohužel univerzální. Téma názorové rozdělenosti, které k explozi stačí už jen málo, Reisz zobrazuje s civilní lehkostí a humorem. Neskrývá ale hluboké a těžko zacelitelné rány, rozdělující kromě cizích lidí i rodiny. Snímek vyhrál cenu za nejlepší film v sekci Orizzonti na loňském festivalu v Benátkách.

 

Život k sežrání (Living Large)
Kristina Dufková / Česká republika, Slovenská republika, Francie, 2024, 80 min

 

Ben žije pohodový život dvanáctiletého kluka – chodí do školy, hraje s kamarády v kapele, s matkou veterinářkou se stará o opičáka Očka, ale ze všeho nejraději má jídlo, které s chutí vaří i jí. Poznámek ohledně jeho tloušťky si nevšímá, tedy až do doby, kdy mu zdravotní sestřička oznámí, že si zadělává na obrovské zdravotní problémy. Benova cesta za hubnutím začíná. Jaké to je dospívat s nálepkou „tlouštíka“? A je dieta odpovědí na vše? Celovečerní loutkový debut Kristiny Dufkové, uvedený na festivalu v Annecy, vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Mikaëla Olliviera. Citlivý rodinný snímek, kterému vévodí pozoruhodná hudební a výtvarná stránka, se sympatickým humorem otevírá zásadní téma dětské obezity, aniž by sklouzával k jeho stereotypnímu zobrazení.

KVIFF - katalog filmů ' Akce KE MEDIA na KVIFF '
Všechny novinky