Kancelář Kreativní Evropa na MFDF Ji.hlava

Kancelář Kreativní Evropa bude na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který proběhne od 25. do 30. října 2022, partnerem hned několika akcí. Připravili jsme pro vás seznam, kde nás můžete potkat.

KANCELÁŘ KREATIVNÍ EVROPA
PÁTEK 28. 10.  20:30 – 22:00  Horácké divadlo
Inspirační fórum: Nová audiovize
Panelová debata o podmínkách i pojetí filmové tvorby v rámci celodenního panelu STOP: Co se stane, když zabrzdíme růst.

S klimatickou krizí se filmový průmysl vyrovnává různě. Ať je to skrze tzv. green filming, snahu o snižování ekologické stopy při produkci, či prostřednictvím tzv. planet placement. Jsou tyto nástroje dostatečné, nebo je potřeba, aby se zásadně proměnilo přemýšlení o samotné tvorbě? Je možné nerůstové principy uplatnit v samotném provozu filmového průmyslu, tvorbě, výrobě a distribuci? Jak by to mohlo vypadat a jaké nástroje má v rukou stát?
Hosté*ky: Helena Bendová, Andrea Culková, Jan Hanzlík, Marek Hovorka, Michaela Rýgrová
Moderuje: Přemysl Martinek

KANCELÁŘ KREATIVNÍ EVROPA MEDIA
PÁTEK 28. 10.  14:00 – 15:00  Industry Hub
Industry program: CREATIVE EUROPE MEDIA
Možnosti financování pro producenty a další profesionály v oblasti dokumentárních filmů

Kreativní Evropa je program Evropské unie na podporu kultury a audiovizuálního odvětví. Pro programové období 2021-2027 byl jeho rozpočet navýšen na téměř 2,5 miliardy eur. Část MEDIA podporuje vývoj nových filmů, televizních produkcí a online formátů, distribuci, filmové festivaly a trhy, vzdělávací programy pro audiovizuální profesionály, kina a VOD platformy. Jaké možnosti financování mají producenti a další profesionálové v oblasti dokumentárního filmu k dispozici? Jaké projekty mohou získat podporu a za jakých podmínek? Možnosti programu představí Vlaďka Chytilová, vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa MEDIA.

PÁTEK 28. 10.  17:00 – 18:00  Kino Dukla – Reform
Master class: Hilal Baydarov

Nikdy nezapomenu na to, co mi řekl Mistr: „Film jako sen, film jako hudba“. Dnes je už ale téměř nemožné říct, že existuje jiný druh kinematografie. Jsme obklíčeni filmy, které jen vyprávějí příběhy anebo sdělují poselství o životě společnosti, o politice a podobně. Mám proto jen jednu otázku: je to hranice nás samých, nebo kinematografie? Může film výrazně přerůstat naše vidění? A co když zatím nebyla kinematografie objevena?

Hilal Baydarov (* 1987) je ázerbájdžánský představitel slow cinema. Natočil čtyři hrané a pět dokumentárních snímků, z nichž dva byly uvedeny na MFDF Ji.hlava 2018. Jeho drama In Between Dying (2020) bylo nominováno na Zlatého lva v Benátkách.

SOBOTA 29. 10. 2022 16:30 – 18:00  Industry Hub
Industry program: panelová diskuze Jak natáčet válku? 

Jak dokumentovat válečné události? Panelistky a panelisté – ukrajinští filmaři*ky – budou diskutovat o úloze filmařů*ek dokumentujících válku a o limitech a hranicích, které by při natáčení takových filmů neměly být překročeny.
Hosté*ky: Viktoria Leshchenko (programová ředitelka festivalu Docudays UA), Julia Kovalenko (členka Ukrajinské unie filmových kritiků), Anrii Kotliar (filmový producent), Ilja Gladstein (filmový producent, zakladatel kina KINO42 a filmového festivalu „86“)
Moderátor: Vojtěch Boháč

MFDF Ji.hlava '
Všechny novinky