UNLOCK THE CITY! Theatre as tool for post pandemic sustainable transformation of the European urban landscape

UNLOCK THE CITY! je regenerační projekt, jehož cílem je vyvinout integrovanou pracovní metodu, která kombinuje vědecký a designový výzkum s divadelní praxí a činí z ní nástroj pro nastartování procesů udržitelného rozvoje v postpandemickém městě.
Projekt působí v místech nebo oblastech, které hrály klíčovou roli pro občany během pandemie, a zkoumá koncept omezení (ekonomického, sociálního, fyzického atd.) ve městě uvnitř a po pandemii, a to na třech různých úrovních: budova (Objekt), komunita (Subjekt), vztah mezi městskou oblastí a divadlem (Vztah).
Díky vytvoření mezinárodní sítě – v níž dochází k úzké spolupráci umělců, divadelníků, studentů, univerzitních profesorů a odborníků z různých oborů – projekt během 36 měsíců rozvíjí průzkumy na území zaměřené na studium krajiny v postpandemickém městě a přípravu na vytvoření a realizaci 12 divadelních představení svěřených 10 evropským umělcům.
Tyto aktivity budou propojeny a realizovány prostřednictvím workshopů a tematických vzdělávacích kurzů pro univerzitní studenty a přispějí k makrocíli projektu: vytvořit kvalitativní a vnímatelný růst z hlediska obyvatelnosti, přístupnosti a udržitelnosti městských prostor prostřednictvím zvyšování povědomí, posilování a aktivního zapojení komunit, veřejné správy a dalších aktérů.
Projekt vzniká v 6 různých zemích (Belgie, Česko, Itálie, Norsko, Rumunsko, Španělsko) a spojují se v něm 4 divadelní instituce se silným mezinárodním posláním se 2 akademiemi specializovanými na scénický design a 1 univerzitou specializovanou na studium krajiny. Stejně jako model města, k němuž směřuje, je UNLOCK THE CITY! otevřeným projektem, jehož cílem je prostřednictvím opakovatelné metody a formulace konkrétních návrhů opatření přispět k politice Evropské unie v oblasti Zelené dohody.
Fondazione Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa (vedoucí projektu, IT), Akademie múzických umění (CZ), Politecnico di Milano (IT), Het Toneelhuis (BE), Teatrul Tineretului Piatra Neamț (RO), Fundació Teatre Lliure (ES), Høgskolen i Østfold (NO)