Stormy Times aneb jak využít kulturu pro udržitelný rozvoj

Nová zpráva expertů členských států Evropské unie s názvem “Stormy Times. Nature and humans: Cultural courage for change” se zaměřuje na roli kultury jako hnací síly při dosahování cílů udržitelného rozvoje.

Odborníci formulovali 11 návrhů, jejichž cílem je přehodnotit vztah mezi lidmi a přírodou a podnítit tak naši kulturní představivost pro udržitelnou budoucnost vhodnou pro život. Přečtěte si několik z nich.

  • Každý rok se určuje tzv. Den překročení kapacity Země (Earth Overshoot Day), tedy datum, kdy překročíme kapacitu naší planety a od kdy jako lidstvo žijeme Zemi na dluh, protože jsme pro daný rok již vyčerpali naše přirozené zdroje. Zvýšit povědomí o tomto dni by mohly události pro trvalou kulturní akci a spolupráci.
  • Vzhledem k tomu, že Zelená dohoda vyzývá Evropany ke změně způsobu života a myšlení, měli by se umělci a kulturní organizace plně podílet na zajištění úspěchu takové kulturní revoluce.
  • Kultura může být mocným nástrojem pro lepší zprostředkování dostupných vědeckých poznatků o tématech, jako jsou například sociální nerovnosti, nedostatek potravin, změna klimatu a další, kterými se zabývá Agenda pro udržitelný rozvoj 2030.

Celou zprávu najdete v odkazu níže.

Celý dokument ' Zkrácená verze '
Všechny novinky