Týden diváků Ceny LUX představí tři snímky

Týden diváků Ceny LUX, který se uskuteční v týdnu od 28. března do 3. dubna 2022, představí tři filmy, které soutěží o cenu Evropského parlamentu.

Filmy budou tři večery simultánně promítané ve většině členských zemích EU. Projekce budou spojené s následnou diskusí s filmovými tvůrci, během nichž budou mít diváci ze všech koutů EU možnost položit své dotazy. Diskuse bude možné sledovat online zdarma na Facebooku Lux Audience Award.

Diváci mají až do 25. 5. možnost hlasovat pro svého favorita a navíc vyhrát cestu na slavnostní vyhlášení vítěze, které se uskuteční 8. 6. 2022 v Evropském parlamentu ve Strasburku.

Letos o Cenu LUX soutěží tyto filmy:

QUO VADIS, AIDA? – snímek Jasmily Žbanić, režisérky z Bosny a Hercegoviny.
Aida je v létě roku 1995 překladatelkou pro mírové síly ve Srebrenici. Její rodina patří mezi tisíce civilistů hledajících úkryt v táboře OSN. Tlumočnice se ale dozví, že její lid včetně jejích nejbližších čeká strašlivý osud. Dokáže se mu vzepřít, aby ho zastavila?
Projekce s diskusí 29. 3.
Projekce v ČR: Bio Central, Hradec Králové

GREAT FREEDOM (GROSSE FREIHEIT) – od rakouského režiséra Sebastiana Meiseho.
V poválečném Německu je Hans několikrát vězněn za porušování paragrafu 175 německého trestního zákoníku – tedy za to, že je gay. Během jeho života, v němž je mu systematicky upírána svoboda, je jeho jedinou stálicí dlouholetý spoluvězeň Viktor, usvědčený vrah.
Projekce s diskusí 31. 3. 

UTÉCT (FLEE) – snímek dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Animovaný dokumentární film, v němž 36letý Amin líčí svou cestu afghánského dětského uprchlíka, který sám dorazil do Dánska. Snaží se usmířit s minulostí, ale i sám se sebou a tajemstvími, která skrýval.
Projekce s diskusí 1. 4. 

Cena diváků LUX je udělovaná Evropským parlamentem, společně s Evropskou filmovou akademií, Evropskou komisí a Europa Cinemas. V letošním roce se do ní podruhé mohou zapojit také diváci, kteří mohou do 25. května hlasovat a ohodnotit jednotlivé filmy. Vybraní účastníci mají šanci zúčastnit se slavnostního vyhlášení ceny 8. června v Evropském parlamentu ve Štrasburku nebo slavnostního předávání Evropských filmových cen v prosinci 2022.

Více informací a možnost hlasovat najdete zde.

Cena LUX
Všechny novinky