MFDF Ji.hlava: „Publikum je tím, co dává festivalům život.“

Doc.Dream Services

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava má za sebou už více než dvacetiletou existenci. Vznikl v roce 1997 jako studentský projekt, během let se ale z komorní akce pro místní diváky stal významný evropský festival i platforma iniciující řadu dalších filmových a industry aktivit.

Mezinárodní kontext pro nás byl vždy podstatný,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Hovorka. Právě on ještě jako student jihlavského gymnázia přehlídku dokumentárních filmů založil a dodnes stojí v jejím čele.

Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava

Festival vznikl ještě před začátkem působení programu KE MEDIA v České republice a hned od jeho začátku získal podporu. „Od prvního roku, kdy jsme byli Kreativní Evropou podpořeni, jde o podstatnou podporu, uznání smyslu a kvality i potvrzení festivalu v mezinárodním kontextu. A jde zároveň o efektivní cestu, jak zajistit větší viditelnost evropským filmům ze všech světových stran,“ říká Hovorka.

Dokumentární film prošel za tu dobu zásadní proměnou v tom, jak je vnímán diváky, i v tom, jakou pozici zaujímá v audiovizuálním prostředí – a věřím, že jsme k tomu nejrůznějšími aktivitami přispěli,“ říká Marek Hovorka. „Od budování kurátorovaných soutěžních sekcí, přes publikační činnost, která vnesla do českého prostředí základní odbornou literaturu i terminologii, práci s nastupující generací kritiků a novinářů až po vytváření nejrůznějších propagačních, vzdělávacích a distribučních platforem, jako jsou Doc Alliance, DAFilms.cz, Centrum dokumentárního filmu, Česká radost v českých kinech a další.“

Snažíme se být spojnicí pro filmaře, kteří to s filmem myslí opravdu vážně, vztahují svou práci k delšímu časovému horizontu, než je jeden úspěšný film tady a teď, a navazují na tradici i hloubku kinematografie jako uměleckého vyjádření. Tito lidé často následně uspějí rovnou v kontextu velkých festivalů kategorie A, jako jsou Berlinale, Locarno nebo Benátky. Příkladem může být originální ji.hlavský projekt Emerging Producers, představující nastupující generaci evropských producentů, jejichž filmy následně uspěly právě na těchto největších evropských festivalech. A moc nás těší, že byl projekt Emerging Producers letos poprvé podpořen i Kreativní Evropou,“ dodává Marek Hovorka.

Každý rok se festivalu účastní desítky a stovky výrazných filmových osobností, proto je podle Hovorky obtížné odpovědět na otázku, které z hostů sám považuje za nejinspirativnější. „Vždy se snažíme hledat i ty režiséry, producenty a další filmaře, kteří kinematografii věnovali celý svůj život. Právě oni jsou důležitou inspirací pro začínající tvůrce, kterým se v Ji.hlavě tak věnujeme, protože svým vlastním životem ukazují, že tento způsob odevzdání se má smysl,“ říká Hovorka.

Jako příklad uvádí portugalského režiséra Manoela de Oliveiru, anglosaské legendy Fredericka Wisemana a Richarda Leacocka či producentku Rebeccu O’Brien, nejbližší spolupracovnici Kena Loache. „Zveme ale i nespoutané autory současnosti, originální a nezaměnitelné, jakými jsou například Filipínec Khavn de La Cruz, Japonka Naomi Kawase, Španěl Albert Serra nebo Kanaďan Mike Hoolboom. Jejich odvaha vydat se do neznáma odpovídá odvaze kosmonautů objevujících Měsíc nebo mořeplavcům obeplouvajícím jižní Afriku,“ přibližuje Hovorka.

Festival pravidelně uvádí více než sto titulů ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře, zároveň je pro něj důležitá práce s publikem. „Diskusní a vzdělávací charakter je od prvního ročníku součástí Ji.hlavy. Publikum je tím, co dává festivalům život. Důležitý je ale i nefilmový program, třeba platforma pro hledání nových témat Inspirační fórum. Zkrátka Ji.hlava není jen místem projekcí, ale událostí, která se dokumentární aspekt promítaných filmů snaží rozvinout na nejrůznějších místech,“ uzavírá Marek Hovorka.

Práce s diváky je jedním z aspektů, kterým se jihlavský festival odlišuje od jiných podobných projektů. K těm dalším patří dramaturgie, a obecně celková inovativnost a snaha stále přicházet s něčím novým nebo rozvíjet už zavedené postupy. I díky tomuto originálnímu přístupu je festival v Jihlavě pravidelně podporován programem Kreativní Evropa.

2019, autorka textu: Hedvika Petrželková

STORIES - PŘÍBĚHY PODPOŘENÝCH PROJEKTŮ '
Příjemce grantu:
Doc.Dream Services
Část programu:
MEDIA
Oblast podpory:
Festivals
Okruh:
Festivaly
Související vybrané projekty