Selektivní podpora distribuce pomohla Šarlatánovi do světa

Films Boutique (FR)

České filmy získávají selektivní podporu distribuce programu Kreativní Evropa MEDIA jen vzácně. Životopisnému dramatu Šarlatán scenáristy Marka Epsteina a režisérky Agnieszky Holland se to podařilo.

Selektivní podpora distribuce umožňuje uvádět v kinech filmy, jejichž distribuce by byla bez veřejné podpory obtížná. Žádost může předložit evropský sales agent koordinující seskupení alespoň sedmi distributorů z různých zemí spadajících pod program MEDIA
a musí zároveň jít o film, na jehož výrobě se významnou měrou podíleli společnosti a profesionálové ze států EU.

Sales agent Films Boutique sídlící v Berlíně práva na mezinárodní sales zakoupil už
ve fázi psaní scénáře a vývoje a o podporu zažádal v roce 2020. Films Boutique si zakládá na tom, že si tituly do svého portfolia vybírá velmi pečlivě; většinou jde o deset až patnáct snímků ročně. Společnost vnímá filmy jako umělecká díla, soustředí se na limitovaný počet vysokoprofilových a inovativních titulů autorů z celého světa a snaží se s producenty i distributory spolupracovat na dlouhodobé bázi.

Šarlatán, natočený v česko-irsko-polsko-slovenské koprodukci, se inspiruje skutečným životním příběhem léčitele Jana Mikoláška (1889–1973). Přestože Mikolášek neměl lékařské vzdělání, disponoval výjimečným darem, který mu umožňoval diagnostikovat neduhy lidí pouhým pohledem na vzorek jejich moči. Byl kontroverzní osobností: jeho pečlivě vedené záznamy dokladují, že pomohl milionům pacientů, kterým předepisoval celé vagony léčivých bylin měsíčně, ale zároveň vedle obyčejných lidí pečoval i o prominenty nacistického a komunistického režimu a zjevně doufal, že z pletek s totalitní mocí vyjde neposkvrněný.

Podle Films Boutique je Šarlatán pro mezinárodní publikum velmi atraktivní díky ojedinělé kombinaci aspektů. Jde zejména o téma alternativní medicíny a bylinkářství zasazené do dramatického historického kontextu střední Evropy zahrnujícího obě
světové války a tvrdý stalinistický režim diktovaný Sovětským svazem. Univerzálně
srozumitelný a napínavý je pak příběh muže donuceného skrývat své vlastnosti
a hodnoty ve společnosti, která je odsuzuje: Mikolášek byl katolík, gay a úspěšný
podnikatel, což z něj v československých 50. letech dělalo několikanásobnou personu
non grata. Do třetice Films Boutique zdůrazňuje silnou celosvětovou reputaci Agnieszky Holland, posílenou zejména její účastí na seriálu Domek z karet z produkce
Netflixu nebo úspěchem jejího předchozího celovečerního snímku Pan Jones v řadě
klíčových teritorií. Atraktivitu Šarlatána dále zvýšily kampaně související s nominací
Agnieszky Holland na cenu Evropské filmové akademie za režii a s postupem snímku
do oscarového shortlistu.

Cestu Šarlatána k divákům napříč teritorii pochopitelně zkomplikovala covidová pandemie. Přestože konkrétní benefity podpory jsou v nejrůznějších zemích zpožděné, program MEDIA Šarlatánovi pomáhá už delší dobu. Kromě prodeje do konkrétních teritorií podpora snímek podle Films Boutique výrazně zviditelnila u distributorů a hrála roli při marketingu v trailerech nebo na vizuálech, což bylo v dnešní době, která je pro distribuční sektor tak nejistá, velmi důležité. Covid nejen že výrazně posunul distribuční termíny, ale promítl se i do zmíněných kampaní vázaných na výroční ceny: většina z nich se přesunula do online prostředí, včetně předoscarového Q&A s Agnieszkou Holland, které moderoval herec Ed Harris.

Po premiéře v Česku a na Slovensku (srpen 2020) byl Šarlatán s velkým úspěchem uveden do distribuce v Polsku (říjen 2020), Estonsku (únor 2021), následovalo Nizozemí (duben 2021), Portugalsko a Bulharsko (květen 2021) a Litva, Švédsko a Francie (červen 2021). Films Boutique dále zprostředkoval prodej do dalších zemí spadajících do programu MEDIA – Španělska, Itálie, Řecka, Slovinska a dalších zemí bývalé Jugoslávie, Maďarska, Německa, Lotyšska, Dánska či na Island. Šarlatán se skrze Films Boutique chystá i do distribuce ve Velké Británii, USA, Latinské Americe, Jižní Koreji, Izraeli, Turecku, Rusku a na Novém Zélandu.

©Hedvika Petrželková

STORIES - PŘÍBĚHY PODPOŘENÝCH PROJEKTŮ '
Příjemce grantu:
Films Boutique (FR)
Část programu:
MEDIA
Oblast podpory:
Film Distribution
Výzva:
EACEA/21/2019 (okruh Selektivní podpora distribuce)
Rok získání grantu:
2020
Web projektu:
Šarlatán
Související vybrané projekty