Ceny diváků LUX získalo drama Quo Vadis, Aida?

Letošní ročník Ceny diváků LUX, kterou uděluje Evropský parlament společně s Evropskou filmovou akademií, získal film QUO VADIS, AIDA? režisérky Jasmily Žbanić. Strhující příběh tlumočnice, která snaží se odvrátit tragédii, která k níž spějí neúspěšná vyjednávání ve Srebrenici, přivezla do českých kin společnost Aerofilms.

Film přináší příběh Aidy, která je v létě roku 1995 překladatelkou pro mírové síly ve Srebrenici. Její rodina patří mezi tisíce civilistů hledajících úkryt v táboře OSN. Tlumočnice se ale dozví, že její lid včetně jejích nejbližších čeká strašlivý osud. Dokáže se mu vzepřít, aby ho zastavila?

Cena diváků LUX je udělovaná Evropským parlamentem, společně s Evropskou filmovou akademií, Evropskou komisí a Europa Cinemas. V letošním roce se do ní podruhé mohou zapojit také diváci, kteří mohou do 25. května hlasovat a ohodnotit jednotlivé filmy. Vybraní účastníci mají šanci zúčastnit se slavnostního vyhlášení ceny 8. června v Evropském parlamentu ve Štrasburku nebo slavnostního předávání Evropských filmových cen v prosinci 2022.
Více o ceně a dalších nominovaných filmech zde.
Všechny novinky