Vítezové Grand Prix Cen EU pro kulturní dědictví / Cen Europa Nostra 2021
Evropská komise a Europa Nostra oznámili výherce Grand Prix a Ceny veřejnosti prestižních Cen Evropské unie pro kulturní dědictví / Cen Europa Nostra. Ceremoniál proběhl 23. září 2021 v sídle Nadace Giogio Cini v Benátkách jako součást European Cultural Heritage Summit 2021. Absolutní vítězové byli vybráni z 24 výherců jednotlivých kategorií.
Výherci Grand Prix 2021 jsou:
- Dřevěný kostel ve vesnici Urși, Vâlcea (Rumunsko) v kategorii Památková péče. Krásný dřevěný kostel z 18. století prošel ukázkovou rekonstrukcí s použitím tradičních materiálů a technik. Renovace proběhla formou mezinárodní spolupráce, která umožnila mezinárodní výměnu nápadů a znalostí.
- FIBRANET – FIBRes in ANcient European Textiles (Dánsko / Řecko) v kategorii Výzkum. Inovativní výzkumný projekt přináší nové poznatky o rozkladu antických látek a vláken, informace jsou přínosné jak pro archeology, tak pro běžné obyvatele hledající řešení k likvidaci odpadu produkovaného módním a textilním průmyslem.
- Technický výbor pro kulturní dědictví (Kypr) v kategorii Mimořádná služba věnovaná kulturnímu dědictví ze strany organizací a jednotlivců. Výbor založený v roce 2008 politickými lídry Řeckého Kypru a Tureckého Kypru pod záštitou OSN. Úspěšně obnovila více než 70 památek a využívá kulturní dědictví jako mocný nástroj usmíření a mírové spolupráce.
- L’invenzione del colpevole, Trento (Itálie)v kategorii Vzdělávání, odborná příprava a osvěta. Výstava, která dává do souvislosti antisemitismus v průběhu historie a současné diskuze o diskriminaci a nesnášenlivosti v Evropě a podněcuje kritické úvahy o síle propagandy a falešných zpráv.
Každý z laureátů Grand Prix, které na doporučení nezávislé odborné poroty vybrala správní rada Europa Nostra, obdrží 10 000 eur. (Více informací o těchto výjimečných počinech v oblasti evropského dědictví, které získaly Grand Prix, najdete níže).
Velkým vítězem roku 2021 je obnova dřevěného kostela ve vesnici Urși (Rumunsko): získal Grand Prix i Cenu veřejnosti, ve které hlasovalo přibližně 7 000 lidí z celé Evropy prostřednictvím webových stránek Europa Nostra.
Cena Europa Nostra vznikla již v roce 1963, a v průběhu let se tato iniciativa stala významnou zastřešující organizací na poli evropského kulturního dědictví. Ocenění jsou udělována v kategoriích restaurování, výzkum, služba ochraně kulturního dědictví a vzdělávání, odborná příprava a zvyšování povědomí o kulturním dědictví.
Jedná se o vysoce kvalitní ocenění, které má potenciál zvyšovat zájem turistů, ale i ekonomický potenciál, zejména mezi odborníky, kteří o ní hovoří jako o „Oskarovi“ za kulturní dědictví. I přes náročnou přípravu žádosti Česká republika už několikrát na toto ocenění dosáhla. Oceněn byl například projekt Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu HAMU a společnosti CESNET v kategorii Vzdělávání, odborná příprava a osvěta (2020), Státní zámek Jezeří ve zvláštní kategorii 7 nejohroženějších památek Evropy (2020) nebo Projekt záchrany pražské rotundy sv. Václava v kategorii Památková péče (2018).