Český projekt Reclaim Žižkov získal Cenu Nového evropského Bauhausu

Během Festivalu Nového evropského Bauhausu proběhlo slavnostní udílení cen této iniciativy – New European Bauhaus Prizes, kde byl oceněn český projekt Reclaim Žižkov. Záznam z udílení cen si můžete pustit zde.

Do druhého ročníku soutěže se zapojilo celkem 1 110 projektů, které soutěžily ve čtyřech kategoriích. Každá kategorie měla dvě paralelní soutěžní linie: část „Cena Nového evropského Bauhausu“ se zaměřila na existující dokončené projekty a část „Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu“ se věnovala koncepcím nebo nápadům předloženým mladými talenty do 30 let.

Projekt Reclaim Žižkov, jehož autorem je Martin Mráz, získal druhé místo v kategorii „Obnovení sounáležitosti“ v soutěži pro „Vycházející hvězdy Nového evropského Bauhausu“. Pražský Žižkov je známý svou živou společenskou scénou a pokrokovou komunitou, dnes je ale vystaven tlaku trhu a původní obyvatelé jsou vytlačováni. Cílem projektu je oživit tuto čtvrť vytvořením cenově dostupného a udržitelného bydlení. Ve spolupráci s radnicí městské části hodlá Reclaim Žižkov přeměnit prázdné obecní nemovitosti na obytnou síť, která zahrnuje sdílené prostory, je založena na družstevní správě a nabízí nové paradigma pro města ztrácející svého ducha.

Projekt si můžete prohlédnout na virtuální výstavě vítězů.

Všechny novinky